- Конспект уроку на тему: "Античність – колиска європейської культури. Культура Давньої Греції."
Мета: ознайомити учнів з добою античності, розкрити її особливості, показати вплив на історію світової культури та літератури; розвивати навички виразного читання, інсценування, вміння готувати повідомлення на задану тему, узагальнювати й робити висновки, сприймати явища літератури в контексті культури; виховувати любов до літератури, формувати широкий культурний світогляд учнів.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і задач уроку
• Вступне слово вчителя В історії світової культури особливе місце посідає антична спадщина. «Античний» — слово латинське, що означає у перекладі «стародавній». Вживаючи слово «античний», мають на увазі не взагалі давню культуру (індійську, перську, єгипетську, китайську), а лише культуру Стародавньої Греції й Риму, отже, коли говорять про античну літературу, йдеться про історію двох літератур — давньогрецької й римської. (Слайд 1) Античність — узагальнена назва історичної епохи, культури та духовних досягнень двох народів — стародавніх греків і римлян, які мешкали у Середземномор'ї в першому тисячолітті до нашої ери та на початку нашої ери. Греки і римляни творили свою культуру не одночасно. Започаткували її греки, потім їхні традиції розвинули і довели до нового розквіту римляни. Антична культура мала величезний вплив на формування європейської культури. Україна також завжди була пов'язана з античним світом. Античність — важлива частина історії української культури.
Конспект уроку на тему: "Античність - колиска європейської культури. "Золота доба" римської культури та літератури".
Мета: розкрити історичні умови та особливості розвитку культури й літератури Риму епохи Октавіана Августа, висвітлити віхи життя Вергілія, його роль у створенні національної римської літератури, дати загальну характеристику сюжету поеми "Енеїда"; розвивати навички дослідницької діяльності учнів, уміння готувати повідомлення на задану тему, робити мистец твознавчий коментар, формувати навички самостійної роботи, творчі здібності учнів; виховувати інтерес до давньої римської літератури та культури.
Тип уроку: урок-мистецтвознавчий салон; урок засвоєння нових знань, урок-презентація доби. Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань Робота з матеріалом слайдів 1-2:
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення задач уроку
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу • Вступне слово вчителя У II ст. до н. е. Рим стає наймогутнішою державою в Середземномор'ї. На відміну від греків, які були невтомними мандрівниками, купцями та шанувальниками краси, римляни — насамперед завойовники, адміністратори, правознавці. У ті далекі часи виник міф про богообраність римського народу, про те, що нібито верховний бог римлян Юпітер призначив його владарювати над іншими народами, прищеплювати їм свою мораль, нести цивілізацію. Римляни надзвичайно пишалися своєю мораллю, патріотизмом, шанобливим ставленням до богів і предків. Рим завоював Галлію (Францію), Іберію (Іспанію), Британію (Англію), частину Германії (Німеччини), придунайські країни. Римські гарнізони стояли і на деяких землях стародавньої України. Згодом на місці таборів римських військових гарнізонів виникли міста — Париж, Лондон, Кельн та ін. Особливою гордістю римлян було завоювання Греції. На той час греки були найкультурнішим народом Середземномор'я, їхні мова, література, філософія, релігія, архітектура, звичаї поширилися в багатьох краях, зокрема в Малій Азії, Єгипті, на острові Сицилія і, звичайно ж, на Апеннінському півострові. Ознайомитися із "золотою добою" римської культури та літератури, а також із її видатним представником — поетом Вергілієм, автором безсмертної "Енеїди" запрошує нас мистецтвознавчий салон.
Конспект уроку на тему "Середньовіччя як історична і культурна доба, її хронологічні межі. Жанрово-тематичне розмаїття середньовічної літератури".
Мета: ознайомити учнів з особливостями європейської культури, поглибити їхні знання про мистецтво як відображення суспільної свідомості, визначити основні джерела середньовічної літератури, її зв'язок з античною та християнською літературою, розвивати навички дослідницької та пошукової діяльності учнів — усне мовлення, вміння самостійно здобувати інформацію, робити висновки з прочитаного; формувати цілісне уявлення про розвиток культури й літератури Середньовіччя; виховувати любов до мистецтва, інтерес до надбань європейської та вітчизняної культури. Тип уроку: урок — презентація доби; урок засвоєння нових знань. Форма уроку: урок-культурологічне дослідження у формі діалогу за участю учнівських літературно-дослідних груп.
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і задач уроку. Слово вчителя. Ми з вами закінчили знайомство з добою античності. Уміння володіти собою греки вважали шляхетною рисою характеру. На попередніх уроках ми звернули увагу, що в зображенні людського тіла за доби античності не було ні еротики, ні соромливості. Все — природно! Антична людина прекрасна і фізично, й духовно. Недаремно давні греки казали: "В здоровому тілі — здоровий дух!". Предметом мистецтва були боги, схожі на людей, і люди, які за суспільним значенням, атлетичною силою чи вродою були подібні до богів. Але тема нашого сьогоднішнього уроку — доба, що прийшла на зміну античності, – Середньовіччя. (Слайд 1)
ІІ. Засвоєння нового матеріалу. Вчитель. Повільно розпадалася під ударами варварів величезна Римська імперія. Легіони один за одним залишали завойовані землі, щоб захистити столицю — Рим. Але ось упав і він 470-го року. А на вільних віднині просторах Європи виникали молоді держави: на землях франків — Франція, прирейнських германців — Німеччина, бриттів — Англія, на Піренейському півострові — Іспанія, на Апеннінах — Італія. У всіх цих нових народів були свої мови, і культура була не схожа на античну. Так почався новий етап європейської історії — Середньовіччя. (Слайд 2) (За іншими джерелами – він тривав від падіння Римської імперії (ІV ст.) до повного утвердження феодальних відносин і настання нового часу — XVII ст.) Вчені розділили цей великий історичний етап на кілька періодів, які відрізняються яскраво самобутнім, несхожим характером. (Слайд 3) Інші часи, інша релігія, інший погляд на світ і людину, інша суспільна свідомість. (Слайд 4) Підготовлений учень. Філософія середніх віків була міцно пов'язана з релігією. Блаженний Августин проголосив принцип: "Вірю, щоб зрозуміти".
- Конспект уроку на тему "Загальні відомості про Відродження як добу європейської культури. Ренесансний ідеал гармонійної особистості. Титани доби Відродження".
Мета: розкрити особливості та значення епохи Відродження для світової культури та літератури; схарактеризувати сутність духовно-культурного перевороту за період Відродження, ознайомити учнів з вершинними творами й митцями доби; розвивати навички дослідницької діяльності, вміння готувати повідомлення, робити мистецтвознавчий та літературознавчий коментар; сприяти духовному вихованню учнів, розвиткові зацікавлення шедеврами світового мистецтва.
Тип уроку: урок-презентація доби. Епіграф: Піко делла Мірандола "Про людську гідність" (Слайд 3)
Хід уроку
. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і задач уроку
• Вступне слово вчителя. У трактаті італійського гуманіста Піко делла Мірандола відображено у концентрованому вигляді весь духовний досвід доби Відродження. Слова, що стали епіграфом до уроку, говорить Адаму, першій людині на землі, сам Бог. І Бог у трактаті письменника піднімає людину до свого рівня , наголошує на необхідності духовного піднесення. У такий спосіб Піко делла Мірандола утверджує головні ідеї доби Відродження — ідеї саморозвитку людини, можливості її морального вдосконалення, здобуття свободи, здатності до перетворення світу силою свого розуму, душі, творчості. Cьогодні ми поговоримо про цю прекрасну епоху.
Проблемне питання : Чому Ренесанс подарував людству стільки великих наукових, географічних відкриттів та високохудожніх явищ культури, літератури, мистецтва?
- Конспект уроку на тему "Класицизм як художній напрям у літературі та інших видах мистецтва ХVІІ століття. Філософське та естетичне підґрунтя класицизму. Основні правила класицизму".
Мета: подати основні відомості про класицизм, ознайомити учнів з поглядами представників цього напряму на життя та мистецтво, дати коротку характеристику французького та російського класицизму; виховувати любов до мистецтва, інтерес до надбань європейської та вітчизняної культури.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і задач уроку .Вступне слово вчителя. Особливістю мистецтва ХVІІ ст. є те, що в ньому панували дві основні художні системи, два напрями, два стилі в межах однієї епохи — бароко і класицизм. Бароко втілило безмежність і суперечливість світу й людини, той «вічний хаос», який не підлягає раціональному пізнанню, боріння різних сил, таїну сущого. А класицизм, навпаки, прагнув знайти логіку в усьому, він висунув розум як критерій оцінки й засіб пізнання світу та людини, засвідчив прагнення до завершених і досконалих форм, до гармонії на противагу суперечливості й дисгармонійності буття. Сьогодні ми будемо говорити про класицизм як художній напрям у мистецтві ХVІІ століття, про філософське та естетичне підґрунтя класицизму. Ми познайомимося з основними правилами класицизму та його представниками в літературі, музиці, живописі, архітектурі. (Слайд 1)
ІІ. Засвоєння нового матеріалу. Що ж таке "класицизм"?:(Слайд 2)
- Конспект уроку на тему "Бароко"
Мета: подати загальні відомості про бароко як культурно-історичну добу, як перший загальноєвропейський художній напрям, розкрити світоглядні позиції діячів цієї епохи, показати особливості барокового світовідчуття, стилю на прикладі творів різних видів мистецтва, ознайомити учнів із найяскравішими представниками бароко, визначити своєрідність європейського та українського бароко; розвивати навички дослідницької та пошукової діяльності учнів — усне мовлення, вміння самостійно здобувати інформацію, робити висновки з прочитаного; формувати цілісне уявлення про розвиток культури й літератури XVII століття; виховувати любов до мистецтва, інтерес до надбань європейської та вітчизняної культури.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель. Нещодавно ми розглянули епоху Відродження. Сьогодні познайомимося з добою бароко, яка отримала таку назву від назви художнього стилю — бароко.
У період Пізнього Відродження посилюється економічна криза і феодально-католицька реакція. Сприйняття світу стає більш складним, відчувається залежність людини від навколишнього середовища, з'являються думки про мінливість життя, втрачаються ідеали гармонії й цілісності світобудови. Наступає криза ренесансних ідеалів. У культурі XVII ст. з'являється новий стиль — бароко, який не тільки заперечує ідеї Відродження, а й продовжує певні його тенденції. (Слайд 1 )
- Конспект уроку на тему "Просвітництво як доба в історії світової культури, як літературна епоха".
Мета уроку: назвати основні риси мистецтва епохи Просвітительства, закріпити їх у пам'яті учнів, звернувшись до репродукцій з картин художників тієї пори, скульптури та архітектури; познайомити учнів з розмаїттям виявів літературного життя: виникненням (сентименталізм, рококо) та розвитком (класицизм, реалізм) художніх напрямів, нових жанрів. Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, демонстраційні слайди (портрети письменників, репродукції картин майстрів живопису, зображення творів архітектури та скульптури); записи музичних творів Л. В. Бетховена та В. А. Моцарта. Тип уроку: урок засвоєння нових знань, інтегрований оглядовий урок. Хід уроку
Для зручності конспектування на слайдах з’являється те, що потрібно записати учневі до зошита.
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку. (Слайд 1)
Під впливом ідей доби Просвітництва формувалась творчість таких прекрасних композиторів, як Л. В. Бетховен та В. А. Моцарт. Сьогодні ми будемо насолоджуватися їхньою музикою.
ІІ. Засвоєння нового матеріалу. Слово вчителя. Ідейний та інтелектуальний рух, що виник внаслідок боротьби буржуазії з феодалізмом, абсолютизмом і церквою наприкінці ХVІІ - на початку XVIII ст., дістав назву «Просвітительство» (Просвітництво). Розпочалася ця епоха в історії народів Європи державним переворотом в Англії в 1688—1689 рр., який обмежив королівські права на користь парламенту. А завершилася вона Великою французькою буржуазною революцією 1789 — 1794 рр., що привела до влади буржуазію і уможливила республіканський спосіб правління державою. (Слайд 2)
- Конспект уроку на тему "Особливості романтизму як художнього напряму, його естетичні принципи. Специфіка романтичного світосприйняття. Багатство і розмаїття літератури романтизму, її художні відкриття, і найвидатніші представники. (Бінарний урок)
Мета уроку: опираючись на романтичні здобутки суміжних видів мистецтва й активно використовуючи їх на уроці, створити в учнів цілісне уявлення про романтизм як художній напрямок і романтичну епоху; визначити своєрідність європейського, російського та українського романтизму; розвивати навички дослідницької та пошукової діяльності учнів — усне мовлення, вміння самостійно здобувати інформацію, робити висновки з прочитаного; формувати цілісне уявлення про розвиток культури й літератури XVIIІ – ХІХ століть; виховувати любов до мистецтва, інтерес до надбань європейської та вітчизняної культури.
Тип уроку: інтегрований урок-лекція про романтизм у літературі та суміжних з нею видах мистецтва, який проводиться з допомогою учнів-асистентів.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. (Слайд 1):