Філологія

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
  • Урок на тему: "Генріх Белль «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» Засудження війни в творчості Белля. Герой оповідання як жертва війни. Високий антивоєнний і гуманістичний пафос твору. Особливості побудови оповідання. Внутрішній монолог у творі. (Спарений урок).

Мета: ознайомити учнів з життям пись­менника, підвести їх до розуміння зображених по­дій, розкрити образ головного героя як людини без майбутнього, розвивати навички аналізу літератур­ного твору, виховувати неприйняття війни як антигуманного явища.

Обладнання: портрет  Белля, фотографії воєнних років, репродукції картин  І. Глазунова “Ісус несе хрест на Голгофу”, Сальвадора  Далі “Розп’яття Христа” та “Обличчя війни”,         Е. Мунка “Крик”, Петра  Кривоногова “Перемога”, Б. Йогансона “Свято Перемоги”, Володимира Костецького “Повернення”, С. Григор’єва “В рідній сім’ї”, О. Єрьоміна “Батьки і сини”; мультимедійний екран.        

Музичне оформлення:  Слайд № 1   —   В. Висоцький  «На братских моги­лах»; Слайд № 16 —   Веберн, симфонія; Слайд №  34 —  пісня  «День Победы»; Слайд №  38 —  В. Висоцький  «Песня о земле»; Слайд №  39 —  М. Бернес «Журавлі».

Тип уроку: урок формування і вдосконалення нових умінь та навичок.

Епіграф уроку:                                                                              Ми, письменники, народжені для того, щоб втручатися.                                                                                                                                                                                                                                                                                              Генріх  Белль

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

Слово вчителя. Війна... Яке страшне  слово! Війна — це сльози, горе сиріт,  дружин, матерів, спаплюжена фашистами земля, поля, засіяні снарядами і кістьми загиблих, зруйновані міста і села, понівечені людські долі і душі... А як згадка про  війну — обеліски, пам’ятники  прославленим героям і братські могили невідомих  захисників Батьківщини, що полягли, рятуючи рідну землю від віроломного ворога. Ми сьогодні поведемо розмову про війну. І на початку нашого уроку я пропоную прослухати пісню «На братських моги­лах»  у виконанні її автора, відомого російського поета, музиканта, співака і актора ХХ ст. Володимира Семеновича Висоцького.  (Слайд № 1): звучить пісня.  

Величезна катастрофа XX століття, Друга світова війна, знайшла своє відображення у творчості багатьох пись­менників світу — і в прозі, і в поезії. Ми  почали працювати над темою «Література проти війни». (Слайд № 2) Ставши очевидцями та учасниками війни, переживши та переосмисливши бачене, письменники XX століття створили надзвичайно сильні за своїм емоційним зву­чанням твори, які викривали злочинну та антигуманну суть війни (Слайд № 3).

II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети уроку

Вчитель.  Саме з цими творами ми знайомимося у ме­жах теми «Література проти війни». Ви вже знаєте  вірш російського поета                                О. Твардовського «Я був вбитий під Ржевом», а  сьогодні будемо працювати  над  оповіданням  німецького письменника Генріха  Белля «По­дорожній, коли ти прийдеш у Спа...».

Перегляд    

Завантаження            

  • Урок на тему: "Не дайте зачерствіти своєму серцю!" Новела Ф. Кафки "Перевтілення". Особливості композиції твору. Образ Грегора Замзи як гротескний літературний автопортрет письменника й утілення типу "маленької людини"ХХ ст."  (Слайд 1) (Бінарний урок)

Мета: згадати, як розкривалася тема «ма­ленької людини» в російській літерату­рі XVIIIXIXст.; поглибити уявлення учнів про характерні ознаки експресі­онізму як модерністської течії в живо­пису, музиці, літературі; закріпити літе­ратурознавчі поняття «експресіонізм», «гротеск», «метафора», «композиція»; з'ясувати особливості художнього сві­ту Кафки як представника модернізму; формувати навички аналітичної роботи з художнім текстом, уміння аналізува­ти образи, самостійно підбирати необ­хідний матеріал, висловлювати власні думки, обґрунтовувати їх, визначати особливості композиції твору, що ви­вчається; допомогти зрозуміти сенс на­зви новели й центральної метафори; ви­ховувати у дітей повагу до особистості, співчуття до людського лиха, милосердя, готовність надати допомогу ближньому, любов і взаєморозуміння в родині, по­чуття відповідальності за своє життя і життя оточуючих, нетерпиме ставлен­ня до жорстокості, егоїзму, байдужості.                                                         Обладнання: портрети письменни­ків: М. М. Карамзіна, О. С. Пушкі­на, М. В. Гоголя, Ф. М. Достоєвського, Ф. Кафки; портрети художників і композиторів-експресіоністів; репродук­ції картин художників-експресіоністів: Е. Мунка «Крик», Е. Нольде «Пророк», Р. Гуттузо «Портрет Кафки»; музич­ні твори композиторів-експресіоністів Антона фон Веберна, і А. Шенберга, К. Орфа; таблиця «Композиція новели «Пере­втілення»; текст новели; мультимедійний екран, аудіозапис пісні «Дай Бог» у виконанні О. Малініна.                                                                                                                                Тип уроку: урок формування знань, вмінь і навичок.

                                                                          ...Щасливим я був би тільки у тому випадку, якщо б  зміг привести світ до чистоти, правди, непорушності...

                                                                                                                                                     Ф. Кафка

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, задач і плану уроку .   План уроку (Слайд 2):                                                                                       IIАктуалізація опорних знань                                                                                                                                                                                                                                   1. Слово вчителя. Забута, всіма принижена, скривджена людина, її життя, маленькі втіхи і великі  лиха тривалий час здавалися незначними, не вартими уваги. Таких людей і таке став­лення до них породила епоха. Жорстокий час і повсюдна несправедливість змушува­ли «маленьких людей» замикатися в собі. Настраждавшись, вони жили непомітним життям і так само непомітно помирали. Але саме такі люди іноді за волею обставин, під­корившись крику душі, починали ремству­вати проти сильних світу сього, волати до справедливості.

2. Тема «маленької людини» в російській літературі XVIIIXIX ст.» (Слайд 3)                                                                                                                                  Учитель. Наші учні підготували презентації творів цих письменників.

Перед кожною презентацією вчитель ста­вить запитання класові:

•   Хто автор цього твору? (Після відпові­ді учнів на слайді з'являється портрет письменника.)

•   Хто в цьому творі «маленька людина»?

Перегляд  

Завантаження   

 

Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025
uCoz